Výroba laminátových luků

Po celou dobu, kdy luky vyrábím, se snažím o to, aby měly co nevyšší účinnost (o účinnosti luku zde:www.luky-vrchovina.cz/fyzika-luku/). Mé PVC luky po dlouhém vývoji metodou pokus-omyl dosahují účinnosti 65%. Tato hranice zdá se být pro PVC materiál nepřekonatelná. Tedy zabrousil jsem do vod efektivnějších materiálů, jakým je bezesporu sklolaminát. Asi nejjednodušší laminátový luk je prostá laminátová  tyčka osazená tětovou. Takový přímý luk má velkou výhodu v efektivitě svého materiálu, bohužel nemožnost vytvořit na koncích ramen tzv reflex a učinit tak luk zvratným je naopak nevýhodou a další ztráta účinnosti plyne z nemožnosti zploštění ramen směrem ke koncům, takže veškeré napětí se koncentruje ve středu luku a zbytek materiálu ramen je jaksi "mrtvá váha"

Dobrým řešením je inspirace u luků maďarských a čínských, kde zvratnost je řešena tuhými konci připojenými k ramenům (siyahy). Ty tvoří jakési páky a při natahování luku pak pociťujeme příjemněší chod nátahu. Tahová křivka není lineární- na počátku roste více, na konci roste méně než u luku přímého.

Na obrázcích je vidět, jak takovýto luk vzniká. Laminátové luky, které prodávám, jsou vyráběny přímo v Číně nebo montovány z čínských komponentů v mé dílně. Některé kusy jsou vyrobeny výhradně zde a z místních materiálů. Účinnost těchto luků již přesahuje 70%. Střelba je příjemná, s malou vibrací v držení, torzní tuhost vysoká. Princip konstrukce umožňuje vysokou variabilitu finálního provední a síly nátahu.


Kontakt

Josef Brožek

Vrchovina 25
Sychrov
46344


606600409IČO 05771145

Fotogalerie

V této rubrice nejsou žádné články.